Friday, December 13, 2024
spot_img

Latest Posts

Március 15. – Kossuth-díj – Omega együttes

“Fontos számunkra a Kossuth-díj, mert a velünk együtt indult, és az elmúlt évtizedekben meghatározó zenészek nagy többsége már megkapta az elismerést” – mondta Benkő László, az Omega vezetője annak kapcsán, hogy az együttes tagjai március 15-én megosztott Kossuth-díjat vehettek át.

    Az Omega tagjai a magyar könnyűzenében játszott úttörő szerepükért, a közönség szeretetétől övezett, folyamatosan megújuló, a magyar rocktörténetben egyedülálló nemzetközi sikereket elért, legendássá vált fél évszázados művészi pályafutásuk elismeréseként kapták megosztva a kitüntetést.
“A rockzene műfaja velünk együtt, a hatvanas évek elején indult, ezért szerencsések vagyunk. A Beatles, a Stones is 1962-ben kezdte, tagjaik minden fontos díjat megkaptak azóta. Amit ők jelentettek a világnak, azt jelentettük mi a volt szocialista blokkban” – fogalmazott Benkő László az MTI-nek.
Az Omega minden idők egyik legsikeresebb magyar rockzenekara, világszerte több mint 50 millió albumot adott el, olyan slágerek fűződnek hozzá, mint a Petróleumlámpa, a Gyöngyhajú lány vagy a Fekete pillangó. A zenekar felállása 1971 óta állandó: Kóbor János (ének), Benkő László (billentyűs hangszerek), Molnár György (gitár), Mihály Tamás (basszusgitár), Debreczeni Ferenc (dob). Az Omegában 1963 és 1971 között megfordult Laux József, Somló Tamás és Presser Gábor is.
Benkő László kifejtette: az akkori politikai viszonyok ellenére, Magyarországról indulva is kitárult előttük a világ, 1968-ban Londonban készíthettek lemezt (ez volt az Omega Red Star), és első közép-kelet-európai zenekarként turnézhattak az Egyesült Királyságban.
“Az Omega kinti sikereiről szóló híreket itthon visszafogták, holott a hetvenes évek közepén népszerűek voltunk Németországban, a frankfurti Bellaphon kiadó adta ki lemezeinket, 1977-ben az angol nyelvű Time Robber (Időrabló) egymillió példányban fogyott. Amikor az 50 éves Omega tavaly Berlinben fellépett, még mindig óriási volt az érdeklődés” – idézte fel a zenész.
A billentyűs szerint amit egy keleti rockzenekar elérhetett, azt ők akkor elérték. Hozzátette: talán annyi hiányzott, hogy amikor hirtelen jött egy új lehetőség, akkor arról még kivételezettként is le kellett néhányszor mondaniuk a szabad mozgás hiánya, a szigorú hazai hatóságok, a nehézkes ügyintézés miatt.
Az Omega beatzenekarként indult, a hetvenes évek első felében a stílus hard rockká módosult, később jöttek az úgynevezett space-rock lemezek (Időrabló, Csillagok útján, Gammapolis) – talán ez volt a legsikeresebb időszak -, majd az újhullámos anyagok. A csapat olyan sztárokkal koncertezett együtt, mint a Uriah Heep vagy a Supertramp.
“Az egyik jött a másikból, új utakat kerestünk, másrészt német producerünktől, Peter Haukétól is kaptunk instrukciókat, amik beváltak. A különböző stílusok jól megférnek egymás mellett, a tavalyi jubileumi turnén a szimfonikus feldolgozások is sikert arattak” – fejtette ki Benkő László. Úgy vélte, hogy az Omega talán akkor volt a csúcson, amikor dalai még a latin országok slágerlistáira is felkerültek, előbb Spanyolországban és Portugáliában, majd Dél-Amerikában.
“Még mindannyian jó formában vagyunk, ezért folytatjuk tovább, május 30-án Moszkvában fogunk fellépni, ami újabb lehetőségeket nyithat előttünk Oroszország felé, ahol annak idején nagyon sokan ismerték a lemezeinket” – mondta Benkő László.

MTI

Latest Posts

spot_imgspot_img

Don't Miss

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.